Missing autoconfigure for Seznam IMAP and delivery reports issues...

Autodetect does not allow Seznam IMAP. When Seznam IMAP is manually configured, user is asked about sending delivery report every time the message is opened (previewed)…

Hello,
autodetection of Seznam IMAP (we autodetected POP3 account because Seznam didn’t support IMAP before) will be supported in the version 3.1 of eM Client.

Regarding delivery report: it works OK for me, don’t you have somehow automatic delivery report requesting turn on (in menu Tools->Settings->Receipts)?

Hello,

thanks for the answer. The problem is (IMAP on Seznam configured), that eMClient does not remember I have already sent the read report. Every time I preview the message I have in my inbox (on which the sender demended the read report), eMClient just asks me everytime if I want to send the read report (I am trying about translation - the original Czech is “Doručenka o přečtení”) which is very annoying.

Dobry den,
nepodarilo sa mi to nasimulovat. Mohli by ste mi takyto email poslat na staron@emclient.com ?

Problem je spojeny specificky s IMAPom na seznam.cz a nasim kodom. V dalsej verzii (v3.1) to uz bude opravene.

Dobry den. Pisete tu o problemu s verzi. Ja jsem ted nainstalil verzi 4.0.15010.0 a nenasel jsem doposud v nastaveni, jak nastavit imap…muzete mi poradit ?

jedna se o nastaveni imapu pro pouzivani schranky na seznamu.cz

Dobrý den,
klikněte na Nástroje - Účty - Vytvořit nový účet - záložka Pošta - Jiné
Zde máte možnost plně si nakonfigurovat účet, tak doufám, že Vám to pomůže.